مشاوره قبل از ازدواج «چه وقت باید مشاوره قبل از ازدواج را انتخاب کرد؟»

ارسال شده در: مقالات | ۰

مشاوره قبل از ازدواج یک نوع درمان است که به زوج ها کمک می کند تا برای ازدواج و چالش هایش، منافع و قوانینی که با آن قرار است روبرو شوند، آماده شوند. مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا اطمینان حاصل کنید که شما و شریک زندگی تان یک رابطه قوی، سالم و غیر سمی را شروع می کنید که به شما فرصتی بهتر برای ازدواج پایدار و رضایت بخش می دهد. همچنین می تواند به شما در شناسایی نقاط ضعف شخصیتان کمک کند که بتوانید مشکلات را در طول روند ازدواج مدیریت کنید و همچنین مشاوره قبل از ازدواج سعی در ارائه یک راه حل پایدار در زندگی زناشویی را دارد.

اکثر زوج ها فکر می کنند قبل از ازدواج باید دو یا سه هفته قبل از آغاز رسمی ازدواج خود مشاوره را شروع کنند. اما این نوع ذهنیت نباید تشویق شود.

مشاوره قبل از ازدواج باید در اسرع وقت آغاز شود. شما باید شروع به رفتن به جلسات درمانی کنید، به محض اینکه مطمئن شدید در رابطه ای جدی هستید. شما همچنین باید توجه داشته باشید که مشاوره قبل از ازدواج برای زوج هایی که در عرض یک یا دو ماه در نظر دارند ازدواج کنند؛ بسیار ضروری و مهم است.

در کل، مشاوره قبل از ازدواج باید در اسرع وقت آغاز شود.

شروع یک جلسه درمان قبل از ازدواج با یک متخصص مشاوره ازدواج، به شما این اطمینان را می دهد که تفاوت مشاوره قبل و بعد از ازدواج را به خوبی درک کنید. برخی از مزایای مشاوره پیش از ازدواج در اوایل رابطه در آغاز یک رابطه پایدار، عبارتند از:

۱. ارتباطات بین شریک زندگیتان را تقویت می کند٬
همانطور که شناخته شده است هیچ ازدواجی بدون ارتباط شکل نمی گیرد. یکی از مهم ترین جنبه های هر ازدواج یک ارتباط موثر با شریک زندگی تان است. جلسات درمان اولیه مشاوره قبل از ازدواج کمک می کند تا یاد بگیرند که چگونه یک شنونده بسیار خوب و همچنین چگونه با شریک زندگی خود صحبت عاقلانه و متعادل داشته باشید. بنابراین شما می دانید که چگونه با شریک زندگی خود صحبت کنید و آنچه او می خواهد و نیاز دارد را متعهد شوید. هنگامی که با شریک زندگیتان روزی را می گذرانید در طی این ساعات اوقات آشنایی و ارتباط، تمام جنبه های یک رفتار برای یکدیگر نمایان می شود و اینجاست که متوجه می شوید چه میزان مشکل و ضعف و کمبود در رابطه تان وجود دارد و برای شناخت، و هم کنترل و رفع این موارد آسیب زا باید حرکتی نوین و مستمر اصولی را پیش بگیرید و این امر می تواند تنها در صورتی پیش برود که مشاوره قبل از ازدواج را آغاز کنید.

۲. این در برنامه ریزی برای آینده کمک می کند،
مشاوران پیش از ازدواج بیش از آنکه به زوجین کمک کنند از طریق مسائل فعلی خود صحبت و گفتگو را آغاز کنند، آنها همچنین به برنامه های زوجین برای تحقق آینده ای بهتر کمک می کنند. یک مشاور می تواند به زوجین اهداف برنامه ریزی مالی، جنسی و خانوادگی را تعیین کند و می تواند راه حلی مطمئن برای رسیدن به آن اهداف را ارائه دهد. از این رو شروع مشاوره قبل از ازدواج در اوایل یک رابطه با اینکه ممکن است طولانی شود اما به همین میزان می تواند به عمر مفید و پایدار و رضایت بخش رابطه تان بیفزاید.

۳. جذب بهتر از حکمت و پندهای مشاور،
به اشتراک گذاری مسائل با کسی که برای مدت زمانی طولانی زندگیتان را با او شروع کرده اید یکی دیگر از مزایای بزرگ در جستجوی مشاوره قبل از ازدواج در اوایل زندگی است. هنگامی که با یک مشاور ازدواج صحبت می کنید، می توانید از قلمروی اولیه یا عقل عمومی در مورد ازدواج مطلع شوید. یک مشاور ازدواج می خواهد تجربیات و فداکاری هایی را که برای حفظ ازدواج سالم ضروری ست را، به اشتراک بگذارد.

همانطور که شناخته شده است، زمان بیشتری را صرف چیزی کنید، دانش بیشتری از آن به دست می آورید. زمان بیشتری برای جلسات درمانی قبل از ازدواج صرف کردن و تجربه و عقلانیتی که از مشاور دریافت می کنید، دانش احساسی و عاقلانه یک زندگی مشترک را به شما اضافه می کند.

۴. این به زوج کمک می کند تا چیزهای جدیدی در مورد خودشان پیدا کنند،

همانطور که گفته شد – شما نمی توانید همه چیز را در مورد شریک زندگی خود بدانید. در عین حال بسیاری از مردم فکر می کنند که همه چیز را در مورد شریک زندگی خود می دانند، اما پس چرا شریک زندگی آنها احساس راحتی و آرامش نمی کند!!!

جلسات درمان اولیه قبل از ازدواج شما فرصت و آزادی را برای بحث در مورد چیزهایی که در مکالمات طبیعی بین شما و شریک زندگی شما وجود ندارد، مانند اسرار تاریک و یا تجربیات گذشته، تجربه جنسی، و انتظارات از یکدیگر را هویدا می سازد. مشاوران و متخصصان ازدواج در هنگام کار با زوج هایی که با در نظر گرفتن میزان تعهدات شان در زندگی و محیط کاری شان روبرو هستند، سوال های زیادی می کند.

۵. این به عنوان یک مداخله برای کمک به روابط سالم انجام می شود،

مهم است که اجازه ندهید از هدف اصلی رفتن به مشاوره قبل از ازدواج اجتناب شود، اما هدف اصلی باید ایجاد یک ازدواج دوست داشتنی، پایدار، سالم و قوی باشد. به همین دلیل مشاوره پیش از ازدواج پیش از موعد باید اجباری باشد و آن را مداخله زود هنگام برای کمک به بهبود روابط شما، کمک به تعیین اهداف و انتظارات واقعی شما، یادگیری نحوه اداره اختلاف و استدلال به طور مؤثر و مثبت، بدانیم.

این همچنین فرصتی برای گفتگو و بیان ارزش ها و باورهای شما در رابطه با مسائل مهم در یک رابطه، مانند روابط مالی، خانواده، فرزندپروری، کودکان، بین شما و شریک زندگی شما است. شخصیت شما در روند زندگی شکل می گیرد. برای ورود به این رودخانه از قبل باید قایق سالم و وضعیت آب و هوا را خوب بشناسید. مشاوره قبل از ازدواج اطمینان پیدا کردن از قایق سالم و وضعیت آب و هوا است.

سوالات مهمی که باید از شریک خود بپرسید قبل از اینکه ازدواج کنید:

۱. چرا میخواهی با من ازدواج کنی؟

این یک سوال مهمی است که باید بپرسید. زیرا شما می خواهید دلیل واقعی این اتحاد آینده را بدانید. اگر برای شریکتان احساس فشار یا عجله در آغاز زندگی مشترک وجود دارد، شما باید این را بدانید. اگر او می خواهد با شما ازدواج کند، به این دلیل است که او واقعا شما را دوست دارد و زندگی بدون تو را تصور نمی کند، پس می توانید به آرامش هر گونه ترس هایی که ممکن است داشته باشید را از خود دور کنید. این یک سوال خوب است تا اطمینان حاصل شود که هر دو به این دلایل به این اتحاد زیبا و مقدس می پیوندید.

۲. در مورد من چه چیزی را دوست داری؟

اریک فروم در کتاب هنر عشق ورزیدن می گوید: در زندگی مشترک و یک رابطه زناشویی با دو الگوی نیاز و دوست داشتن روبرو هستیم. اول آنکه «من تو را دوست دارم چون به تو نیاز دارم و دوم آنکه من به تو نیاز دارم، پس دوستت دارم.»
فروم می گوید که در هردوی این الگوها می توان تعادل در ایجاد و ادامه یک احساس را جستجو کرد. دوست داشتن و نیاز به یکدیگر وابستگی دارند. اینکه از دیگری بپرسیم چه چیزی در مورد را دوست داری ممکن است با پاسخی روبرو شویم که برای خودمان تعجب آور است و معمولا این عوامل طرح شده را در خود به خوبی و کامل نمی توانیم پیدا کنیم. به این دلیل این احساس پدید می آید دوست داشتن مواردی از شخصیت شما با احساس نیاز شریکتان به شما ارتباط مستقیم دارد. پس او و همینطور خود شما، آنچه را که از یکدیگر انتظار دارید در طول آینده زندگی از همدیگر طلب می کنید.
اهمیت این پرسش از آنجایی ست که می توان سطح انتظارات و تعهدات شریکتان و از همه مهمتر با عمق احساس شریک خود آشنایی پیدا کنید.

۳. آیا شما با عشق ورزیدن به فرزندان و کار کردن به عنوان یک پدر یا مادر خوب آمادگی دارید؟

شما قبل از ازدواج باید مکالمه خوبی را در مورد فرزندانتان داشته باشید. درباره زمان تولد و آینده آنها.
شما می خواهید مطمئن شوید که هر دو شما نسبت به بچه ها و خانواده تعهد دارید. این سوال همچنین به باورها، آرمان های خانواده و حتی روش های انضباط شما در نگاهتان به بچه ها اشاره می کند. شما باید فلسفه و چشم انداز خود را در مورد والدین شدن خود بدانید و مطمئن شوید که هر دوی شما هر روز یک الگوی مشترک را درباره خانواده خود می خواهید.

۴. آیا شما بدون توجه به آنچه که به آن نیاز دارید حمایت از شریک زندگیتان می کنید؟

اگر بیمار هستید، کارتان را از دست داده اید و یا اتفاقی در زندگیتان افتاده است، در این موارد آیا فقط نیاز به شریک زندگی هویدا می شود؟
حمایت در زندگی مشترک با حفظ استقلال فردی یک امر مفید و سالم است که در زندگی مشترک اهمیت دارد. اگر حمایت با افراط و تفریط همراه باشد و عدم استقلال فردی را منجر شود، نشان از عدم سلامت روانی شما دارد. حمایت واقعی یعنی فرصت یادگیری و عملگرابودن به شریک زندگی دادن است. گاهی این در معرض خطر قرارگرفتن بهتر از شخصیت منفعلی ست که نیاز مداوم به یک حامی دارد.
حمایت معنوی و مادی دوطرفه در زندگی مشترک نسبت به شریکتان یک وظیفه اخلاقی و زیباست. نباید براساس معادلات مادی برنامه ریزی شود و وابسته به واکنش و بازخورد باشد. حمایت یک‌ کنش دوطرفه است و نه یک کنش و واکنش.

مشاوره قبل از ازدواج اغلب توسط مشاوران مجاز شناخته شده به متاهلان و خانواده ها ارائه می شود. این درمانگران مدرک کارشناسی ارشد و بالاتر در رشته مشاوره و روانشناسی تربیتی هستند – و بسیاری از آنها برای دریافت اعتبارنامه توسط انجمن آمریکایی برای ازدواج و خانواده درمانی (AAMFT) انتخاب می شوند. مشاوره ممکن است از طریق موسسات مذهبی نیز ارائه شود. در واقع، برخی از رهبران معنوی قبل از انجام مراسم ازدواج نیاز به مشاوره قبل از ازدواج را ضروری می دانند.

صحبت پایانی،
چرا مشاوره قبل از ازدواج؟

مشاوره قبل از ازدواج می تواند به زوجین کمک کند تا روابط خود را پیش از ازدواج بهبود دهند. شما برای بحث در مورد موضوعات مربوط به ازدواج تشویق خواهید شد، مانند:

امور مالی
ارتباطات برون خانوادگی
باورها و ارزش ها
نقش در ازدواج
عشق و محبت
میل به داشتن فرزندان
روابط خانوادگی
تصمیم سازی
خشم
زمان صرف شده با هم
و رابطه جنسی

تنها آمادگی لازم برای مشاوره قبل از ازدواج، یافتن یک مشاور ازدواج مجاز و درمانگر خانواده (LMFT) است. دوستان ممکن است توصیه هایی برای شما داشته باشند. بیمه سلامت شما، برنامه کمک رسانی کارکنان، روحانیت، و یا سازمان های بهداشت روانی محلی یا دولتی نیز ممکن است توصیه های خود را ارائه دهند.

قبل از برنامه ریزی جلسات با یک درمانگر خاص، در نظر بگیرید که آیا درمانگر مناسب شما و با شریک زندگی شما هماهنگ خواهد بود. شما ممکن است سوالاتی مانند این را از مشاورتان داشته باشید:

تحصیلات مشاور
پس زمینه آموزش و پرورش شما چیست؟
آیا شما از دولت مجوز قانونی دارید؟
آیا شما توسط AAMFT معتبر هستید؟
تجربه شما با مشاوره قبل از ازدواج چیست؟
طرح درمان هر جلسه چه مدت است؟
چند جلسه را اید انتظار داشته باشم؟
هزینه ها و بیمه برای هر جلسه چقدر است؟

معمولا از هر یک از شما خواسته می شود تا به صورت جداگانه به یک پرسشنامه کتبی پاسخ دهید تا مشاور بتواند احساس شما نسبت به یکدیگر و رابطه تان را به یک الگو برای هدایت شما تعیین کند. این اشکال همچنین می تواند به شناسایی نقاط قوت، ضعف و زمینه های مشکل در رابطه منجر شود. شما اهداف خود را با شریک خود تعیین می کنید تا به غلبه بر چالش های پیش رو کمک کنید.

علاوه بر این، مشاور شما ممکن است از شما و شریکتان سوال کند تا دیدگاه های منحصر به فرد شما را برای ازدواج بیابد و انتظارات و آرزوهایتان را برای ازدواج شما روشن کند.

دیدگاهی بنویسید